Polskie poznawanie świata

Prof. dr hab. Maria Kaczmarek

Zobacz także IV Katarakta - Cmentarzyska i zwyczaje grzebalne

Prof. dr hab. Maria Kaczmarek

Rozprawę doktorską obroniła w 1983 roku, habilitację otrzymała w 1996 roku, tytuł profesora UAM w 1997, profesora nauk biologicznych w 2007, profesora zwyczajnego w 2009 roku.

 

Obecnie jest kierownikiem Zakładu Biologii Rozwoju Człowieka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracę z archeologami rozpoczęła już w czasach studenckich. Badania w Afryce traktuje jako drugoplanowy wątek swojej pracy badawczej, jednak nie zmienia to faktu, iż wielokrotnie uczestniczyła w ekspedycjach archeologicznych do Egiptu i Sudanu. Pierwszy raz na czarny ląd wyruszyła wraz z prof. Krzyżaniakiem w 1987 roku, aby badać cmentarzysko w Kadero (Sudan), następnie z prof. Daszewskim do Marina el-Alamein (Egipt), z prof. Myśliwcem pracowała w Sakkara (Egipt), z prof. Ciałowiczem i dr Chłodnikim w Tell el Farkha (Egipt). Jest specjalistką w zakresie antropologii fizycznej, a analiza i porównania grobów z tak różnych okresów pozwoliła na podjęcie szerszej debaty nad zmianami w sposobach mumifikacji zmarłych. Jest redaktorem książek i czasopism naukowych oraz autorem ponad 100 artykułów, które ukazały się w publikacjach polskich i międzynarodowych.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.