Polskie poznawanie świata

Polscy inżynierowie w Peru

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Polscy inżynierowie w Peru

Popiersie Edwarda Jana Habicha na Universidad Nacional de Ingeniería, autor: Guillermo Arévalo Aucahuasi.

Z grona kilkunastu rodaków, którzy działali w Peru w drugiej połowie XIX wieku, na szczególną uwagę zasługuje kilku polskich inżynierów, którym postawiono ogromny, piękny pomnik w centrum Limy – stolicy Peru.
 

Obecność inżynierów polskich w Peru stanowi osobną, wielką i chlubną, kartę wspólnych polsko-peruwiańskich dziejów. Przybywali oni w drugiej połowie XIX wieku, gdy w Peru podejmowano realizację programów modernizacyjnych. Lista polskich inżynierów jest dość długa, większość z nich uzyskała wykształcenie we Francji, jako polscy emigranci polityczni, dawni powstańcy. Warto podkreślić, że wielu z nich przybywało do Peru w celu wykonania bardzo konkretnych prac, pozostała tam na całe życie. Najbardziej znanym pozostaje Ernest Malinowski, w świecie znany przede wszystkim, jako budowniczy kolei transandyjskiej, a za nim Edward Habich, organizator pierwszej latynoamerykańskiej politechniki w Limie. Za nimi przyjechali zasłużeni w bardzo różnych dziedzinach gospodarczych Peru Władysław Kluger, Adam Miecznikowski, Władysław Folkierski, Aleksander Babiński, Konstanty Wakulski, Karol Marian Tarnawiecki.

Z Limy przenieśmy się nad  jezioro Titicaca, gdzie jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku można było zobaczyć resztki konstrukcji oryginalnego portu oraz wraki statków parowych, sprowadzonych tam w latach 1876-1883 przez inżyniera Władysława Folkierskiego. Został on pierwszym dyrektorem floty na jeziorze, a samo Jezioro Titicaca uznano za najwyżej położone żeglowne jezioro świata.   

Brzegiem jeziora prowadzi droga zaprojektowana i zbudowana przez innego polskiego inżyniera, Władysława Klugera, który kilka lat wcześniej wraz z inż. Edwardem Habichem, również Polakiem, założył Politechnikę w Limie; pierwszą nie tylko w Peru, ale w całej Ameryce Łacińskiej. Habich został drugim po Malinowskim Polakiem, który otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Peru.

Kolejnym polskim inżynierem był Aleksander Babiński, który prowadził w Peru badania geologiczne i modernizował istniejące stare kopalnie złota i srebra. Jedna z nich położona była w wiosce Madrigal w pobliżu Kanionu Colca, eksploatowana już od czasów Inków.

W Peru wsławili się nie tylko polscy inżynierowie, ale również architekci. Najważniejszym z nich był Ryszard de Jaxa Małachowski, który w latach trzydziestych zaprojektował rekonstrukcję Plaza de Armas w Limie, łącznie z otaczającymi go budynkami: Pałacem Prezydenckim, Pałacem Biskupim, katedrą i gmachem Rady Miejskiej. Małachowski zbudował ponadto kilka kościołów, szkół i przepiękne rezydencje w Limie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.