Polskie poznawanie świata

Konflikt ze Ślązakami

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Konflikt ze Ślązakami


Wiosną 1856 roku - dwa lata po osiedleniu się pierwszej grupy Ślązaków, rozpoczęła się susza, która trwała ponad rok. Wystawiła ona osadników śląskich na wielką próbę i popsuła stosunki łączące ich z założycielem kolonii Leopoldem Moczygembą.


Kiedy osadnicy zaczęli odczuwać skutki suszy, niezadowolenie zamieniło się w jawną wrogość w stosunku do księdza do tego stopnia, że chciano pozbawić go życia. Jedna z wersji wydarzeń głosi, że planowano ojca Moczygembę powiesić na dębie, pod którym odprawiał pierwszą mszę w wigilię 1854 roku, a druga, że utopić w tej odrobinie wody, która jeszcze pozostała w rzece San Antonio.

Ojciec Moczygemba opuścił Ślązaków w październiku 1856 roku, udając się do Castroville, gdzie przebywał do lipca 1857 roku. Potem wrócił jeszcze na kilka miesięcy do Teksasu, ale ostatecznie w październiku 1857 roku opuścił ten stan. Na skutek wielu nieprzyjemności, jakie spotkały go w Teksasie, w 1858 roku przeniósł misję franciszkanów na północ Stanów Zjednoczonych. Dopiero po 20 latach od chwili sprowadzenia pierwszych emigrantów z Górnego Śląska, ksiądz Moczygemba odwiedził swoich braci i ich rodziny w Teksasie.     

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.