Polskie poznawanie świata

Okres predynastyczny

Zobacz także Eksponaty archeologiczne

Okres predynastyczny

Jest to czas formowania się państwa egipskiego. Kontakty między kulturami zamieszkującymi Górny i Dolny Egipt zaczynają przybierać na sile. W Górnym Egipcie rozwija się kultura Nagada, nazwana tak od nazwy miejscowości, w której odkryto najwięcej związanych z nią pozostałości kultury materialnej oraz kultura Badari.


Na terenie Dolnego Egiptu rozwijały się kultury Merimde Beni-Salame i Omari. Pojawia się pismo i zalążki administracji. Dochodzi do pierwszych prób unifikacji kraju, która staje się faktem w czasach panowania władców tzw. dynastii „0”. Ich groby zlokalizowano w Abydos, a najbardziej znany z nich to Narmer.
 

Architektura i sztuka

Architektura tego okresu oparta jest na podstawowych, powszechnie dostępnych materiałach: trzcinie, papirusie, mule i drewnie. Budowano z nich owalne w formie szałasy. Drewniany szkielet domu pokrywano trzciną, którą następnie obmazywano mułem. Prawdopodobnie również w ten sposób wyglądały pierwsze miejsca kultu. Groby przeciętnych mieszkańców Egiptu to owalne lub prostokątne jamy, wyłożone matami. Już wtedy do grobów wkładano dary grobowe – ceramikę, narzędzia, ozdoby. Nieco inaczej wyglądały groby wyższych warstw społecznych. Były większe, ze ścianami wykonanymi z suszonej cegły, z bogatszym wyposażeniem. Predynastyczna ceramika, mimo prostych form, należy do najpiękniejszych przykładów sztuki. Piękne, polerowane czerwone naczynia z czarnym brzegiem powstające w początkowej fazie tego okresu, są z czasem zastępowane przez naczynia pokryte dekoracją malowaną. Wachlarz przedstawień obejmuje wzory imitujące sieć, spirale, przedstawienia łodzi oraz schematyczne przedstawienia ludzi i zwierząt. Z okresu tego pochodzą krzemienne noże, których wykonane z kości słoniowej rękojeści zdobią sceny batalistyczne lub przedstawienia zwierząt, a także wykonane z kamienia palety do rozcierania szminki.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.