Polskie poznawanie świata

Warsztat badawczy

Zobacz także Eksponaty archeologiczne

Warsztat badawczy

Badania wykopaliskowe w Szerunie i Gamhud prowadził skrupulatnie. Wszystkie ważne informacje zapisywał w swoim Dzienniku Badawczym. Najważniejsze jest jednak to, że publikował swoje odkrycia w czasopismach o zasięgu międzynarodowym.

 

W swoich artykułach odnoszących się do badanego przez niego groby z okresu Starego Państwa w Szerunie, prezentował plan całego założenia oraz na podstawie analizy wybranych hieroglifów określił, że był to kompleks, w którym złożono księcia Pepi-Ancha, zwanego Chua z czasów VI dynastii (2345-2181 rok p.n.e.). Prowadzone tam w latach 80. i 90. XX wieku badania przez ekipę egiptologów z Uniwersytetu w Tybindze potwierdziły i uściśliły ustalenia Smoleńskiego. Podobnie sytuacja wyglądała w kwestii bloków z dekoracją reliefową z Szeruny. Smoleński opublikował te znaleziska, a przede wszystkim inskrypcje informujące, że były one częścią świątyni wzniesionej w czasach Ptolemeusza I i rozbudowanej przez Ptolemeusza II. Ponownie współczesne badania potwierdzają te wnioski.

Pogarszający się stan zdrowia Smoleńskiego w trakcie prac wykopaliskowych w Gamhud uniemożliwił mu pracę nad publikacjami dotyczącymi tych badań. Autorem raportów był jego współpracownik Ahmed Kamal. Niemniej jednak szczegółowe informacje na temat zabytków z Gamhud Smoleński umieścił w swoim Dzienniku.

Ponadto Tadeusz Smoleński był autorem ogromnej liczby prac z zakresu egiptologii, historii, filozofii, literatury, filologii, lingwistyki, etnografii i polityki. Nie sposób obecnie dotrzeć do wszystkich jego publikacji. Prof. Joachim Śliwa i dr Leszek Zinkow naliczyli ich około 260 i prawdopodobnie nie są to jeszcze wszystkie jego publikacje. Nie sposób tu nawet wymienić tytuły wszystkich jego prac, lista ta znajduje się w książce poświęconej Tadeuszowi Smoleńskiego, autorstwa wymienianych wyżej badaczy i zajmuje 15 stron! Jak na tak młody wiek, Smoleński zmarł w wieku 25 lat, liczba publikacji jest imponująca.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.