Polskie poznawanie świata

Ludy Egiptu

Zobacz także Starożytny Egipt - życie codzienne

Ludy Egiptu

Postać o obcych dla starożytnych Egipcjan rysach z pętlą na szyi, personifikacja pojmanego lub zwyciężonego ludu, Świątynia Luksorska, fot. M. Drzewiecki (źródło: archiwum prywatne Mariusza Drzewieckiego)

Tereny, które obejmowała władza faraona były określona jako te, na których panował porządek i ład. Natomiast obszary będące poza jego jurysdykcją miały być tego przeciwieństwem. Jednak nie oznacza to, że społeczeństwo zamieszkujące Egipt było jednorodne.

 

Niezwykle trudno określić jak wyglądał rdzenny Egipcjanin i co tak na prawdę kryje się pod tym terminem. Przez tysiąclecia następowały zmiany, które tylko w nieznacznym stopniu można uchwycić poprzez badania archeologiczne. Wizerunki władców i dostojników, które zachowały się do naszych czasów pokazują jak różnorodni byli ludzie zamieszkujący dolinę Nilu. Dla przykładu przedstawienia władców z dynastii staropaństwowych (2686-2181 roku p.n.e.) mają cechy, które można określić jako afrykańskie, to znaczy mocno zarysowane kości twarzowe, szerokie nosy i głęboko osadzone oczy. Władcy z okresu Nowego Państwa (1567-1085 roku p.n.e.) posiadali bardziej delikatne rysy twarzy. Tak gdzie zachowała się polichromia na reliefach można zauważyć, że postacie ludzie mają często odmienną barwę skóry.

Źródła pisane podają, iż w Egipcie żyli i pracowali ludzie z sąsiadujących krain. Mieszkańcy pochodzący z południa, z terenów dzisiejszego Sudanu służyli w armii faraona, a także byli cenieni jako rzetelni i uczciwi słudzy w domach zamożnych właścicieli. Z terenów dzisiejszej Syrii i Izraela przybywali do Egiptu kupcy, niektórzy prowadzili stałą wymianę handlową i osadzali na brzegach Nilu swoich przedstawicieli. Ludzi wykształconych, takich jak lekarze, architekci czy artyści, przyciągała obecność zamożnych i wpływowych przedstawicieli władzy.

Ponadto wyprawy wojenne zapewniały dostawy niewolników z różnych zakątków świata śródziemnomorskiego. Byli oni przeznaczeni do najcięższych prac w kopalniach położonych niekiedy głęboko w pustyni lub w rolnictwie i pracach irygacyjnych. Egipt zamieszkiwali również Żydzi, skupieni przez władców do realizacji śmiałych projektów architektonicznych, ostatecznie opuścili oni te tereny wyprowadzeni przez Mojżesza (według niektórych badaczy miało to miejsce w XIII wieku p.n.e.).

W okresie Późnym (730-305 roku p.n.e.), kiedy władzę nad Egiptem przejmowali władcy wywodzący się z innych krain, różnorodność etniczna nad Nilem z pewnością się jeszcze bardziej zwiększyła. Zaczęli pojawiać się Grecy początkowo jako najemnicy, aby w końcu w czasach Aleksandra Wielkiego (332 rok p.n.e.) opanować dolny bieg Nilu. Egipt został wtedy włączony w imperium obejmujące tereny sięgające Indii. Założona wtedy Aleksandria z czasem stała się ośrodkiem kosmopolitycznym, w którym przebywali uczeni i kupcy z całego basenu Morza Śródziemnego.

Włączenie tych terenów do Imperium Rzymskiego (30 rok p.n.e.) kontynuowało tę tradycję. Dzięki sprawnemu systemowi transportowemu, który Rzymianie zorganizowali i przede wszystkim utrzymywali podróże w całym basenie Morza Śródziemnego nie były już dużym problemem przez co zwiększyła się mobilność ludzi.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.