Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Zobacz także Eksponaty archeologiczne

Wprowadzenie

Bogactwo historii starożytnego Egiptu kryje się pod postacią hieroglifów wypełniających ściany świątyń w dolinie Nilu. Na zdjęciu hieroglify utrwalone na ścianie kompleksu świątynnego na Filae, w południowym Egipcie,

Niewielki wycinek północno-wschodniej Afryki, na którym powstała cywilizacja egipska wydaje się nie być szczególnie łatwy do życia. Jest to w dużym stopniu pustynia, wschodnia krawędź Sahary.

 

Jednak przecina ją tam najdłuższa rzeka Czarnego Lądu – Nil. Ludzie od tysiącleci osiedlali się na jego brzegach, a regularne wylewy sprawiały, iż uprawa roli była niezwykle wydajna. Położenie Egiptu nad brzegami Morza Śródziemnego i bliskość równie starych cywilizacji rozwijających się nad Eufratem i Tygrysem z pewnością także miała znaczenie.

Jednak swoją długowiecznością i osiągnięciami Egipt faraonów imponował już w czasach starożytnych. Grecy i Rzymianie podróżowali wzdłuż Nilu, aby podziwiać cuda wzniesione w czasach już wtedy zapomnianych. Egipcjanie wytworzyli m.in. charakterystyczny styl sztuki, czego najbardziej znanym przykładem mogą być przedstawienia ludzkie w reliefach na ścianach świątyń. Nienaturalne pozy z nogami, rękoma i głową przedstawionymi z profilu, natomiast barki i oko w widoku frontalnym, były stosowane przez egipskich artystów przez tysiąclecia.

Początki cywilizacji egipskiej uległy zapomnieniu. W czasach, kiedy Grecy władali Egiptem spisano historię władzy faraonów, dzieląc ją na 31 dynastii panujących. Z czego I Dynastia miała rozpocząć się on Menesa, który objął rządy około 3150 roku p.n.e. Obecnie badacze twierdzą, iż sytuacja była bardziej skomplikowana, a początków należy szukać jeszcze wcześniej. W sporach naukowych na ten temat ważną rolę odgrywają polscy archeolodzy i ich odkrycia w Tell el-Farkha.

Przez kolejne tysiąclecia lud Egiptu przeżywał momenty świetności, jak i czasy niezwykle trudne. W okresie Nowego Państwa (1567-1085 roku p.n.e.), władza faraonów rozciągała się od terenów dzisiejszej Syrii po Sudan. Jednak były także okresy, kiedy krajem nad Nilem rządzili obcy: Hyksosi, Persowie, Libijczycy, Kuszyci, Grecy i w końcu Rzymianie. Jednak jeżeli spojrzeć na historię przez pryzmat sztuki i religii, to możemy stwierdzić, że to starożytny Egipt zawsze był tym, który dominował. Najeźdcy zachwycali się monumetalną architekturą i bogactwem oraz jakością zdobień. Podziwiali złożoność wierzeń i wynikające z tego zachowania tworzące jednolitą i dystynktywną kulturę. Dopiero pojawienie się chrześcijaństwa, a później islamu zmieniło ten stan rzeczy.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.