Polskie poznawanie świata

Hanna Szymańska

Zobacz także Starożytny Egipt - Średnie państwo

Hanna Szymańska

Urodziła się 11 maja 1944 roku w Rzeszowie. Jej życie było jednak związane z Krakowem. Po ukończeniu w roku 1962 liceum ogólnokształcącego rozpoczęła studia na Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Katedrze Archeologii Śródziemnomorskiej. W roku 1967 uzyskała tytuł magistra.

 

W marcu 1971 roku rozpoczęła pracę w Muzeum Archeologicznym w Krakowie. Od roku 1992 pełniła funkcję kierownika Działu Archeologii Śródziemnomorskiej i Starożytnych Cywilizacji Pozaeuropejskich. Była autorką 12 międzynarodowych wystaw, m.in. przygotowała, wraz z Krzysztofem Babrajem, dwie wystawy stałe: „Bogowie starożytnego Egiptu”. W 1995 roku Dział rozpoczął pierwsze w Polsce interdyscyplinarne badania mumii egipskich (ze zbiorów własnych, pochodzących z wykopalisk Tadeusza Smoleńskiego w Gamhud).

W latach 1984-2000 była Sekretarzem Redakcji muzealnego rocznika „Materiały Archeologiczne”. Przez wiele lat była współpracownikiem międzynarodowej encyklopedii „Lexicon Iconographicum Mythologiae Classicae”. Jest autorką licznych artykułów naukowych wydawanych w języku polskim, angielskim i francuskim.

Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w roku 1979, na podstawie dysertacji doktorskiej pisanej pod kierunkiem prof. Marii Bernhard, zatytułowanej „Nurty stylistyczne w koroplastyce Egiptu grecko-rzymskiego”.

Ukoronowaniem jej działalności naukowej było uzyskanie w roku 2007 tytułu doktora habilitowanego na podstawie pracy pt. „Terres cuites d’Athribis”. Praca powstała w oparciu o materiały pozyskane w trakcie wykopalisk w Tell Atrib (Egipt) za lata 1985-1991. Niestety jej śmierć w 2010 roku przerwała prace nad kolejnym tomem obejmującym lata 1992-1999.
W sferze rozległych zainteresowań badawczych na plan pierwszy wysuwały się zagadnienia związane ze sztuką grecko-rzymskiego i bizantyjskiego Egiptu, szczególnie dotyczące tzw. koroplastyki, w tym przypadku figurek terakotowych.

W latach 1998-1999 brała udział w wykopaliskach francusko-polskich (IFAO) w Dendera (Egipt). Od 1991 roku stale uczestniczyła w wykopaliskach Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (w Tell Atrib 1991-1995, jako członek misji pod kierunkiem prof. dr hab. K. Myśliwca), zaś w latach 1998-1999 była kierownikiem badań na tym stanowisku. Od 2000 roku kierowała wykopaliskami Polskiej Misji Archeologicznej w Marei w Egipcie, gdzie odkrywano pozostałości antycznego miasta. Prace prowadzono pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW oraz Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.