Polskie poznawanie świata

Tell El-Murra

Zobacz także Starożytny Egipt - Średnie państwo

Tell El-Murra

Dokumentacja na cmentarzysku w Tell el-Murra (źródło: http://www.murra.pl/galeria-tell-el-murra-wykopaliska/; Archiwum Instytutu Archeologii UJ)

Stanowisko Tell el-Murra położone jest we wschodniej części Delty Nilu, około 100 km na północny-wschód od Kairu.

 

Wyrastające pośród pól uprawnych wzgórze kryjące pozostałości starożytnej osady wznosi się na wysokość ok. 3 do 4 metrów powyżej poziomu pól uprawnych. Pierwsi osadnicy, pojawili się tutaj ok. 3500 p.n.e., natomiast ostatni mieszkańcy opuścili osadę prawdopodobnie ok. 2200 p.n.e.

Stanowisko zostało wytypowane do prowadzenia prac wykopaliskowych, które rozpoczęto w 2010 roku, na podstawie informacji uzyskanych w czasie wcześniejszych badań powierzchniowych z roku 2008. Badania prowadzi ekspedycja organizowana przez Uniwersytet Jagielloński, a kierowana przez dr Mariusza Juchę.

Wysiłki krakowskich archeologów pozwoliły na odkrycie pozostałości osady oraz cmentarzyska z czasów, kiedy powstał Egipt faraonów. Osada w Tell el-Murra prawdopodobnie należała do grupy stanowisk położonych wzdłuż szlaku handlowego biegnącego przez Wschodnią Deltę i Północny Synaj w kierunku Palestyny. Funkcjonowała ona w tym samym czasie co stanowisko Tell el-Farkha, na którym odkryto zadziwiające wielkością budowle i pięknem artefakty. Tell el-Murra obejmuje ogromny obszar i nie wykluczone, że tutaj również będą miały miejsce podobne odkrycia.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.