Polskie poznawanie świata

Egipt w Krakowie

Zobacz także Starożytny Egipt - Średnie państwo

Egipt w Krakowie

 

 

Relief przedstawiający procesję, Świątynia Luksorska fot. M. Drzewiecki (źródło: archiwum prywatne Mariusza Drzewieckiego)

Cywilizacja egipska jest jedną z najstarszych na świecie. Kraj nad Nilem już w starożytności fascynował swoimi osiągnięciami w zakresie architektury i sztuki. Od samego początku, niknącego w mrokach dziejów (około czterech tysiącleci p.n.e.), kultura egipska miała swój niezależny, wyjątkowy charakter.

 

Taki stan rzeczy trwał do końca okresu starożytności (VI w. n.e.). W tym czasie Egipcjanie wytworzyli swój własny kanon, który oczywiście ulegał zmianą lub okresowemu osłabieniu, jednak przez cały ten czas był obecny i nadawał Egiptowi ponadczasowy charakter.

Kraków może się poszczycić mianem pierwszego polskiego ośrodka naukowego, który zajął się badaniem starożytnych dziejów Egiptu, przede wszystkim przez pryzmat jego sztuki. To tutaj zainteresowania państwem faraonów najszybciej spowodowały utworzeniem instytucji naukowych zajmujących się tą dziedziną. Muzeum Archeologiczne w Krakowie powstało w 1850 roku, jako Muzeum Starożytności przy krakowskim Towarzystwa Naukowym. W latach 60. XIX wieku archeologia znalazła swoje miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim, a na początku XX wieku w Egipcie prowadził badania wykopaliskowe wychowanek UJ, Tadeusz Smoleński, pierwszy polski egiptolog.

W kolejnych latach ośrodek krakowski specjalizował się w badaniach sztuki klasycznej (greckiej i rzymskiej), dla których osiągnięcia egipskich artystów były ważnym elementem. Jednak dopiero po II Wojnie Światowej badania nad starożytnymi dziejami kraju nad Nilem nabrały ponownie tempa. Krakowskie instytucje wykształciły kolejne generacje naukowców, którzy odkrywali dzieje już nie tylko sztuki, ale wielu innych aspektów życia starożytnych Egipcjan, odnosząc w tej dziedzinie międzynarodowe sukcesy.
 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.