Polskie poznawanie świata

Dr Maciej Jórdeczka

Zobacz także Eksponaty archeologiczne

Dr Maciej Jórdeczka

W 2011 roku obronił rozprawę doktorską. W 1998 roku po raz pierwszy dołączył do ekspedycji badawczej pracującej w Afryce.

 

Od tamtego czasu wielokrotnie wyjeżdżał do Egiptu i Sudanu, aby prowadzić oraz uczestniczyć w badaniach archeologicznych. Brał udział w Combined Prehistoric Expedition. Dzięki temu stał się specjalistą w zakresie początków gospodarki wytwórczej w północno-wschodniej Afryce, przypada to na okres neolitu (około 6000-3500 lat p.n.e.). Obecnie uczestniczy w ekspedycjach do:

- Bir Nurayet (Sudan), gdzie dokumentowane są m.in. galerie rytów naskalnych;

- na Pustynię Zachodnią Egiptu jako członek Combined Prehistoric Expedition;

- Khor Shambat (Sudan), gdzie w trakcie archeologicznych badań ratowniczych natrafiono na cmentarzysko neolityczne.

Maciej Jórdeczka jest autorem co najmniej 20 publikacji naukowych, które ukazały się w czasopismach polskich i międzynarodowych. Pasją, którą wykorzystuje w swojej pracy jest fotografia. Pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, Oddział w Poznaniu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.