Polskie poznawanie świata

Dr Marek Chłodnicki

Zobacz także Badania ośrodka gdańskiego - Awlib

Dr Marek Chłodnicki

Rozprawę doktorską obronił w 1984 roku. Na badania do Afryki zaczął wyjeżdżać pod koniec lat 70. XX wieku. Brał udział i kierował pracami archeologicznymi w Sudanie (Kadero, IV Katarakta), jak i w Egipcie (Tell el Farkha, Tell Atrib, Minshat Abu Omar).

 

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniach zabytków, głównie ceramicznych, będących pozostałościami po ludziach zamieszkujących w północno-wschodniej Afryce w okresu neolitu oraz w okresie predynastycznym (Egipt). Z wielu odkryć dokonanych przez dr Marka Chłodnickiego, w ścisłej czołówce znajdują się artefakty pochodzące z wykopalisk w Tell el Farkha. Stanowisko to przekroczyło pod tym względem wszelkie oczekiwania archeologów, co sprawiło, iż jest ono obecnie postrzegane jako jeden z większych ośrodków Egiptu z okresu, kiedy tworzyły się pierwsze dynastie faraonów. Jest autorem ponad 100 tekstów, które opublikowano w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych. Pracuje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.