Polskie poznawanie świata

Mgr Piotr Osypiński

Zobacz także Badania ośrodka Krakowskiego

Mgr Piotr Osypiński

Rozprawę magisterską obronił w 1999 i w tym samym roku, po raz pierwszy, uczestniczył w pracach archeologicznych w Afryce (Dongola Reach, Sudan).

 

Od tamtego czasu regularnie bierze udział i kieruje badaniami w północno-wschodniej części tego kontynentu. Wchodził w skład międzynarodowych zespołów ratujących dziedzictwo archeologiczne w rejonie IV Katarakty Nilu oraz w el Multaga (Sudan). Pracuje w regionie Affad (Sudan). Działa w Egipcie jako uczestnik prac archeologicznych w Berenike, Tell el Farkha i Wadi Sikait. Jest kierownikiem projektu badań w Wadi Khashab, gdzie odkryto pozostałości instalacji kamiennej, składajacej się z okręgu o średnicy około 18 m i dużej liczby wbitych w ziemię kamiennych stel (podłużnych bloków skalnych). Wewnątrz tego obiektu natrafiono m.in. na pochówki bydła i ludzi. Wyjaśnienie funkcji tej instalacji jest celem badań w Wadi Khashab. Piotr Osypiński jest wszechstronnym archeologiem, jego zainteresowania naukowe wiążą się jednak z najstarszymi okresami ludzkiej historii. Specjalizuje się w badaniach narzędzi krzemiennych. Jest autorem około 20 prac opublikowanych w polskich i międzynarodowych czasopismach naukowych. Obecnie pracuje w Fundacji Patrimonium w Poznaniu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.