Polskie poznawanie świata

Dr hab. Jacek Kabaciński, prof. IAiE PAN

Zobacz także Eksponaty archeologiczne

Dr hab. Jacek Kabaciński, prof. IAiE PAN

Rozprawę doktorską obronił w 1994 roku, habilitację uzyskał w 2011 roku. Od 23 lat uczestniczy w badaniach prehistorii Afryki, w szczególności Egiptu i Sudanu.

 

Jest kierownikiem Combined Prehistoric Expedition, która prowadzi prace na Pustyni Zachodniej Egiptu. Celem tego projektu jest poznanie jak żyli ludzie, kiedy obszar ten były bardziej przyjazny dla człowieka. Prace skoncentrowano w rejonie Gebel Ramlah, Gebel Nabta i Berget el Sheb. Okryto tam m.in. cmentarzyska, które użytkowano około 6500 lat temu. Pośród nich jedno wyróżniało się ponieważ wszystkie znajdujące się tam groby zawierały kości dzieci lub noworodków, w niektórych wypadkach pochowanych z osobą dorosłą, najprawdopodobniej matką, która zmarła w czasie porodu. Jest to pierwszy przykład takiego cmentarzyska na terenie Pustyni Zachodniej.

Prof. Jacek Kabaciński napisał ponad 100 artykułów, które opublikowano w polskich oraz międzynarodowych czasopismach naukowych. Pod jego redakcją powstało także 8 książek w języku polskich i angielskim będących opracowaniem prowadzonych badań. Prof. Jacek Kabaciński jest obecnie pracownikiem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.