Polskie poznawanie świata

Abu Simbel

Zobacz także Starożytny Egipt - okres predynastyczny

Abu Simbel

Abu Simbel zlokalizowane jest ok. 300 km na południe od Asuanu, w pobliżu granicy z Sudanem. Miejsce znane jest przede wszystkim z powodu wyciętych w skale świątyń powstałych w czasach panowania Ramzesa II. Jednak znane było i miało niewątpliwie duże znaczenie już w czasach wcześniejszych – inskrypcje i graffiti na skale wskazują, że zwano je „Świętą Górą” już w czasach Starego i Średniego Państwa.


Wielka świątynia dedykowana była Re-Horahty, Amonowi i Ptahowi. Świątynię umiejscowiono w taki sposób, że dwa razy do roku wschodzące słońce oświetla posągi bóstw znajdujące się głęboko, bo aż 56 metrów, w wewnętrznym sanktuarium świątyni. Mniejszą ze świątyń dedykowano królowej Nefertari. Wejście do świątyni zdobią gigantyczne posągi Ramzesa II, u boku którego znajudują się mniejsze statuy Nefertari - żony króla oraz Tuji – kólowej-matki. Ściany wewnętrzne sali hypostylowej zdobią przedstawienia o treści militarnej i religijnej. Ściany kolejnej Sali hypostylowej pokrywają czysto religijne przedstawienia. W sanktuarium znajdują się posągi Ptaha, Amona, Re i Ramzesa II. Mniejsza świątynia, poświęcona Nefertari ma identyczny plan, jest tylko znacznie mniejszych rozmiarów.

Abu Simbel było jednym z tych stanowisk, które w wyniku akcji ratowania zabytków przed zalaniem wodami jeziora Nassera, powstałego w wyniku budowy tamy asuańskiej, zostało zdemontowane i przeniesione na wyżej położone miejsce. Przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Ekspertów powołanej dla ratowania świątyń był prof. Kazimierz Michałowski.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.