1.4 NACZYNIE

pochodzenie: Edfu, państwo - Arabska Republika Egiptu

datacja: Okres Ptolemejski (332-30 p.n.e.)

surowiec: ceramika

Naczynia zasobowe znane już były od starożytności, służyły w zależności od przeznaczenia do przechowywania, transportu lub przygotowywania różnego rodzaju produktów. Wykonywane były z różnego rodzaju plecionek i wypalanej gliny. Te ostatnie są często znajdywane przez archeologów, stanowią ozdobę wielu muzeów.

Prezentowane naczynie zasobowe wykonane z gliny wypalanej techniką toczenia z czterema uchami ozdobione ornamentem. Datowane jest na okres Ptolemejski trwający od momentu mianowania Ptolemeusza satrapa Egiptu oaz do śmierci Kleopatry. Egipt w tym czasie staje się królestwem hellenistycznym. Nie naruszyło to jednak podstaw dawnego trybu życia. Styl życia, przyniesiony przez Greków, nie został przyjęty przez szersze rzesze Egipcjan, był tylko zewnętrzną powłoką. Nadal podstawą gospodarki było rolnictwo a różnego rodzaju naczynia zasobowe służyły przechowywaniu jego produktów.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (139 262).

Źródła:
Walters Colin – Egipt ptolemejski, w: Arthur Cotterell (red.) Cywilizacje starożytne, Łódź: Wydawnictwo Łódzkie, 1990, s. 46-51.

Opracował: Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.