1.9 BASTET

pochodzenie: Edfu, państwo - Arabska Republika Egiptu

datacja: Średnie Państwo (ok. 2050 - 1760 r. p.n.e.)

wymiary: wysokość 8,4 cm, średnica wylewu 8 cm

surowiec: alabaster egipski

Niewielkich rozmiarów cylindryczne naczynie na oliwę wykonane z alabastru. Powierzchnia naczynia bez zdobień, pierwotnie polerowana. Uwagę zwracają cienkie ścianki naczynia, które poddane zostało konserwacji – klejeniu z wielu fragmentów.

Wyrób naczyń kamiennych był jedną z dziedzin, w której egipscy rzemieślnicy osiągnęli mistrzostwo. W okresie predynastycznym i wczesnodynastycznym najchętniej stosowano kamienie twarde jak granit czy dioryt, a także drobnoziarnisty szarogłaz. Od okresu Starego Państwa większość naczyń wykonywano z kalcytu, który jest tworzywem o wiele bardziej miękkim i tym samym łatwiejszym w obróbce. Naczynia kamienne były wyrobami luksusowymi, ceniono je ze względu na ich trwałość, dlatego też zazwyczaj służyły paru pokoleniom. Do najczęściej spotykanych form naczyń alabastrowych należało właśnie cylindryczne naczynie na oliwę zwane bastetem.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (139 364).

Źródła: 
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata-print?id=899

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.