Polskie poznawanie świata

1.18 FIGURKA USZEBTI

1.18 FIGURKA USZEBTI

pochodzenie: Deir el-Medina, państwo - Arabska Republika Egiptu

datacja: III Okres Przejściowy (1070 - 664 r. p.n.e)

wymiary: wysokość 10,7 cm, szerokość 4 cm

surowiec: fajans

Małych rozmiarów figurka uszebti. Forma mumiiokształtna ze skrzyżowanymi na piersi rękami. Przedmiot ceramiczny, wykonany z fajansu techniką odciskania z formy. Powierzchnia ceramiki szkliwiona na kolor błękitno-turkusowy.

Egipski fajans wyrabiany był z utartej krzemionki rozmieszanej z roztworem sody i ukształtowanej w glinianej formie. Po wypaleniu pokrywano wyroby szklistą glazurą i powtórnie wypalano. Fajanse egipskie, podobnie jak prezentowana figurka, często  pokrywane były alkalicznym szkliwem barwionym związkami miedzi, co dawało im niebieskie zabarwienie o różnych odcieniach. Uszebti, co warto podkreślić, to bodaj jeden z pierwszych w historii przykładów produkcji masowej.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (141 569).

Źródła:
http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata-print?id=17725

Opracowała: Magdalena Bogdan

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.