Polskie poznawanie świata

1.15 SKARABEUSZ

1.15 SKARABEUSZ

pochodzenie: Arabska Republika Egiptu

datacja: wyrób współczesny (połowa XX wieku)

wymiary: szerokość 1,2 cm, wysokość 2,5 cm

surowiec: fajans

Termin skarabeusz" można tłumaczyć jako „ten, który stał/staje się". W starożytnym Egipcie był jednym ze świętych zwierząt, jego przedstawienia wykonywano od okresu Starego Państwa. Był ucieleśnieniem boga wschodzącego Słońca – Chepri, ponieważ w jego zwyczajach (toczenie kulki utworzonej z gnoju) dopatrywano się podobieństwa do wędrówki słońca po niebie. Amulety z wizerunkiem Skarabeusza były najczęstszymi amuletami noszonymi przez żywych. Wkładane do grobu, kładzione były na sercu zmarłego jako symbol życia, by zapewnić zmarłym żywot w zaświatach.

Prezentowany obiekt jest niewielkich rozmiarów rzeźbą przedstawiająca skarabeusza, chrząszcza z rodziny poświętnikowatych. Współcześnie tego typu wyroby są używane głównie przez przemysł pamiątkarski.

Obiekt wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie (Vr. St. 138).

Źródła:
Dembska Albertyna – Kultura starożytnego Egiptu. Słownik, Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1995.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skarabeusz

opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.