Polskie poznawanie świata

2.12 KORA - SUROWIEC DO PRODUKCJI TAPY

2.12 KORA - SUROWIEC DO PRODUKCJI TAPY

pochodzenie: grupa etniczna Baganda, Kyaniovu, Masaka District, państwo - Uganda

datacja: maj 2014 r.

wymiary:  48,5 x 16,5 cm

surowiec: kora

Podłużny prostokątny pas kory z drzewa motubo (j.luganda) zwinięty w rolkę. Zdjęty z drzewa znajdującego w pobliży zagrody wytwórcy. Rolka przewiązana w dwóch miejscach paskami włókna roślinnego. Kora barwy brunatnej, sztywna i pofalowana. Surowiec do wyrobu tapy. Termin "tapa" w języku luganda określany jest dwoma nazwami, w zależności od etapu produkcji: motubo – kora drzewa, oraz orubugo – gotowy produkt.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony od rzemieślnika Kawuchu Fudjensyo, jednego z ostatnich producentów tapy na tym terenie. W trakcie sprzedaży zaprezentował wszystkie etapy jej produkcji.
 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2288).
 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.