2.16 TOREBKA DAMSKA

nazwa: Insaho yorubugo

pochodzenie: brak identyfikacji etnicznej, Fort Portal, Kabarole District,  państwo - Uganda

datacja: 2014 r.

wymiary: wyskość 35 cm, długość 27,5 cm, głębokość 10 cm

surowiec: tapa, drewno

 

Średnich rozmiarów torebka wykonana z tapy. Uchwyty drewniane, kształt prostokątny. Przedmiot uszyty ręcznie. Front dekorowany wielobarwną, wyszywaną scenką rodzajową. Haft wykonany przy użyciu farbowanych włókien roślinnych. Tył torebki gładki.

Współcześnie tapa zatraciła swój pierwotny charakter. Tradycyjne wyroby z tapy można spotkać tylko w muzeum (np. Igongo Cultural Centre), współczesne wyroby z tapy związane są głównie z ruchem turystycznym, jako tradycyjny akcent wyposażenia wnętrza restauracji, hoteli etc., przede wszystkim są jednak przeznaczone na rynek pamiątkarski. Można je zobaczyć głównie jako malowidła przedstawiające „egzotyczne” scenki, krajobrazy, rzadkością są torebki damskie wykonane z tego materiału (takie jak ta prezentowana na wystawie).

Tapa, z której została wykonana torebka, nie jest materiałem mocnym i trwałym tak by mogła posłużyć w codziennych obowiązkach. Na ulicach Ugandy spotyka się raczej torby wyplecione z plastikowych tasiem, zapewniających trwałość przedmiotu.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony w sklepie z pamiątkami “Mary’s Craft and Card Shops”, wykonała Margaret Hanemu Babazi.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2364).

 

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.