Polskie poznawanie świata

2.2 POJEMNIK NA ŻYWNOŚĆ

2.2 POJEMNIK NA ŻYWNOŚĆ

nazwa: Endiiro

pochodzenie: grupa etniczna Bakonjo, wieś Rwimi, Kasese District, państwo - Uganda

datacja: 2014 r.

wymiary: dno 15 x 39 cm, pokrywka 23 x 40,5 cm

surowiec: włókno roślinne

Pojemnik z pokrywką, wykonany ręcznie spiralną techniką plecionkarską z włókien roślinnych. Służy do podawania jedzenia, użytkownicy podkreślają jego walory izolacyjne, dlatego też pojawiają się porównania do termosu. Przedmiot nawiązuje kształtem i techniką wykonania do obiektów, które profesor Jan Czekanowski spotykał podczas swoich badań na terenie Środkowej Afryki na początku XX wieku. Współcześnie w wielu restauracjach Ugandy niektóre dania serwowane są w tego typu pojemnikach.

J. Czekanowski opisuje tę miejscowość jako Wimi, odwiedził ją 5-6 stycznia 1908 roku. Było tu wtedy „schronisko etapowe”, teren zamieszkały przez Bakonjo, Banyoro. Była to wtedy bardzo mała osada, mimo iż było to „schronisko etapowe” nie było żywności dla przyjezdnych. Dlatego ekipie Czekanowskiego przyniesiono żywność z odległego o godzinę osiedla.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony na targowisku w Rwimi w sklepiku Keti Kanyununzi.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2444).

Źródło:

Czekanowski Jan – W głąb lasów Aruwimi, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1958.

Mack John – Eastern Africa, w: Phillips Tom (red.) – Africa. The art of a continent, Munich-Berlin-London-New York: Prestel, 1999, ss. 117-177.

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.