Polskie poznawanie świata

2.15 MALOWIDŁO NA TAPIE

2.15 MALOWIDŁO NA TAPIE

pochodzenie: grupa etniczna Batoro, Fort Portal, Kabarole District,  państwo - Uganda

datacja: 2014 r.

wymiary: 21 x 53,5 cm

surowiec: tapa

Malowidło na tapie wykonane na potrzeby przemysłu turystycznego. Przedstawia scenkę rodzajową typową dla regionu. Dwie kobiety w długich do kolan sukienkach w kolorze oraz z nakryciami głowy. Przedstawione zostały niosąc w tradycyjny sposób w rękach wsparte na plecach kosze. Z tyłu obydwu przedstawionych kobiet w przewiązanych w pasie chustach znajdują się postacie dziecięce.

Jeszcze na początku XX w. wykonywano z tapy stroje zdobione wzorami geometrycznymi, kilka takich wyrobów można znaleźć w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Obecnie jest już niewielu wytwórców tapy. Od połowy XX w. wykorzystywana jest głównie w przemyśle pamiątkarskim, są to głównie malowidła na tapie takie jak prezentowane na wystawie.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy naukowo-badawczej „Uganda 2014”. Zakupiony w sklepie z pamiątkami “Mary’s Craft and Card Shops”, wykonał dorabiający student Kagim Siza.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2340).

Opracowali: Małgorzata Dec, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.