3.4 INSTRUMENT MUZYCZNY

nazwa: Soku

pochodzenie: grupa etniczna Mandinge, Bamako, District de Bamako, państwo - Republika Mali

datacja: ok. 2010 r.

wymiary: a) 11 x 52 x 20,4 cm,
               b) 28,5 x 16 x 2 cm

surowiec: tykwa, drewno, skóra, włosie końskie

Soku jest dwuelementowym strunowym instrumentem smyczkowy, rodzaj lutni. Instrument wykonany jest z połowy kulistej, małej tykwy koloru żółtego. Skorupa tykwy, stanowiąca pudło rezonansowe, obciągnięta jest skórą licową naprężoną przy pomocy obręczy i systemu linek wykonanych z bawełny. W membranie skórzanej znajduje się okrągły otwór. W pudło rezonansowe zatknięty gryf wykonany z drewnianego kija. Do końców gryfu przywiązana jest wiązka czarnego włosia zwierzęcego, najprawdopodobniej z ogona lub grzywy konia stanowiąca struny. Pod włosie na gryfie wetknięty jest kawałek skorupy tykwy, pełniący rolę mostka. Powierzchnia zewnętrzna skorupy tykwy zdobiona geometrycznie metodą pirografii. Smyczek do instrumentu wykonany z giętego kijka, do którego końców przymocowano naprężoną wiązkę czarnego włosia zwierzęcego.

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy etnologicznej „Ossendowski 2013”. Zakupiony w artisanie Adama Kone na targu w Bamako.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2188/a-b).

 

Źródło:

Diallo Mamadou –  La musique malienne, Bamako: Le Figuier, 2000.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.