4A.4 TORBA Z RAFII

pochodzenie: grupa etniczna Bali, państwo - Republika Kamerunu

datacja: XIX/XX w.

wymiary: 30 x 49 cm

surowiec: włókna roślinne (rafia)

Płaska, pleciona torba wykonana ręcznie z włókien rafii. Włókna roślinne w kolorze naturalnego beżu oraz barwione na brązowo, tworzące ozdobne geometryczne formy. Na bokach pozostawione luźno opadające włókna, tworzące ozdobne frędzle.

Prezentowana torba z rafii jest przykładem wędrówki obiektów muzealnych w wyniku powojennej działalności profesora Stanisława Lorentz’a. Stanisław Lorentz – polski historyk sztuki i muzealnik, który po 1945 roku działał na rzecz odbudowy zabytków i muzeów w powojennej Polsce. W latach 1945–1951 profesor Lorentz stał na czele Dyrekcji Muzeów i Ochrony Zabytków, a jego działalność zmierzała do scentralizowania zbiorów i zapełnienia splądrowanych oraz zniszczonych w wyniku wojny muzeów warszawskich.

Eksponat pozyskany przez Oberschlesisches Landesmuseum (Górnośląskie Muzeum Krajowe, aktualnie Muzeum Górnośląskie w Bytomiu) prawdopodobnie od osoby przebywającej w Kamerunie w czasach kiedy był on kolonią niemiecką. W 1949 r. przejęty przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.

 

Eksponat wypożyczony z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 2 447).

 

Źródło:

Karta katalogu naukowego PME – Jolanta Koziorowska.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Lorentz.

 

Opracowała: Magdalena Bogdan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.