Polskie poznawanie świata

Podróż V - zachodnioafrykańska

Zobacz także Eksponaty etnologiczne

Podróż V - zachodnioafrykańska

R. Dzieszyński, op.cit. s.6-7

Wyprawa do Afryki Zachodniej została starannie zaplanowana i zorganizowała. Miała miejsce w roku 1926. Dysponowała dwoma samochodami osobowymi.


Obok małżeństwa Ossendowskich wzięli w niej m.in. Jerzy i Kamil Giżyccy. Jerzy był operatorem filmowym a Kamil preparatorem okazów przyrodniczych. Trasa podróży została zaplanowana na terenie ówczesnej Francuskiej Afryki Zachodniej – wiodła z Conakry przez Gwineę i dalej przez Mali, Burkina Faso do Wybrzeża Kości Słoniowej. Dojazd i powrót z Afryki odbywał się statkiem. Doświadczony podczas innych podróży F. A. Ossendowski Afrykę postrzega jako coś obcego i przerażającego. To tutaj, według F. A. Ossendowskiego: słońce rozkłada krew, nuży mózg, drażni nerwy.[…] Natura usiłuje tu włożyć w każdy organizm pierwiastki zaniku i śmierci.1 Nie przeszkadza mu to jednak we własnej podróży oraz opisaniu swoich obserwacji w kilku następnych książkach: Niewolnicy słońca: podróż poprzez zachodnią połać Afryki podzwrotnikowej (1927), Przez kraj szatana (1930).

 

1 R. Dzieszyński, op.cit., s. 14, 15.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.