Polskie poznawanie świata

Życiorys

Zobacz także Stefan Szolc-Rogoziński

Życiorys

Jan Czekanowski

Jeden z najbardziej znanych polskich afrykanistów. Urodzony w roku 1882 w Głuchowie w pow. grójeckim w rodzinie ziemiańskiej.

 

Wpierw uczęszczał do szkoły W. Górskiego w Warszawie a następnie do gimnazjum realnego (rosyjskiego) w Libawie (dziś na Łotwie) gdzie zdał maturę. Chęć poznania świata skierowała go na krótko do wojska (4 miesiące).

Studiował w Zurychu i Berlinie. …absolwent uniwersytetu w Zurychu, w którym w latach 1902-1906 odbywał równoległe studia anatomiczne u Georga Rugego, matematyczne u Heinricha Burghardta, etnologiczne u Oskara Stolla oraz antropologiczne u Rudolfa Martina.1 Doktorat z antropologii fizycznej obronił tuż po studiach już w roku 1906. W latach 1906-1910 był asystentem w Königliches Museum für Völkerkunde w Berlinie, a od roku 1911 kustoszem zbiorów etnologicznych w Российскoи Aкадемии Hаук w Petersburgu. Tuż przed wybuchem I wojny światowej został profesorem Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, z nominacji Komitetu Narodowego Polski, Czekanowski brał udział w obradach Konferencji Pokojowej w Paryżu, gdzie pełnił funkcję sekretarza i konsultanta naukowego polskiej delegacji.2

W roku 1925 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego, a w roku 1934 został rektorem Uniwersytetu Lwowskiego.

Po II wojnie światowej został wpierw profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (od 1945 roku) a następnie objął Katedrę Antropologii na ówczesnym Uniwersytecie Poznańskim ( w latach 1948-1962 - dziś Uniwersytet im. A. Mickiewicza).

Był Przewodniczącym The International Union of Anthropological and Ethnological Sciences (IUAES) od 1960 roku. Zmarł w Szczecinie w roku 1965.

W Szczecinie w trakcie III Kongresu Afrykanistów Polskich, w roku 2012, odsłonięto w Parku Gen. W. Andersa pomnik Jana Czekanowskiego wykonany przez Youssoufa Toure w Burkina Faso.3

 

 

1 J. Czekanowski, Dziennik podróży afrykańskiej, Warszawa 2014, s.5

2 J. Bar, Afrykanistyka dorobku naukowym Jana Czekanowskiego, w: „Afryka” Numer specjalny 2012, s.78

3 J. Łapott, L. Buchalik, Afrykanie – Afrykaniście, czyli jak powstawał pomnik profesora Jana Czekanowskiego, w: „Afryka” 36/2012, s.117-126.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.