Polskie poznawanie świata

Obszar badań

Zobacz także Roman Stopa - wybrane obiekty

Obszar badań

Przeprawa ekspedycji przez rzekę Akanyaru

Szacuje się, że trasa podróży J. Czekanowskiego w trakcie wyprawy liczyła około 7 000 km. Tereny w owym czasie dość stabilne politycznie gdzie władza kolonialna, czasami li tylko formalna, współdziałała z rodzimym systemami władzy tradycyjnej, ale w dużej mierze trudno dostępne, porośnięte lasami tropikalnymi i zamieszkałe przez nierzadko wrogie plemiona. Jednak dzięki przemyślanej logistyce działań, uczestnicy wyprawy sprawnie realizowali zwoje zadania.1

 

Już po tygodniu od przybycia (5 czerwca) J. Czekanowski wyrusza samodzielnie w kierunku Kifumbiro i dalej w kierunku Jeziora Mohasi.

Po spotkaniu wszystkich uczestników w Njanza, siedzibie króla Ruandy, znów prowadzi samodzielne eksploracje w okolicach Jeziora Kiwu i w rejonie przygranicznym tzw. Wolnego Państwa Kongo.

Cała grupa spędza święta Bożego Narodzenia 1907 roku w Kasindi.

Kolejne trzy miesiące prowadzi J. Czekanowski badania w tym rejonie nad Pigmejami. Pozostali uczestnicy, których spotyka w marcu 1908 roku w Irumu wracają Kongiem do jego ujścia i dalej statkiem do Europy. J. Czekanowski spędza samotnie w Afryce Wschodniej jeszcze rok. Jednak na tę dodatkowa, „pozaplanową” działalność otrzymał zgodę i pieniądze od organizatora wyprawy – księcia Meklemburskiego.

Po pożegnaniu pozostałych uczestników wyprawy i jej organizatora J. Czekanowski w ostatnim etapie, z Irumu, wyruszył na północ. Podszedłem wtedy pod granice Kongo Francuskiego na zachodzie i w pobliże Gondokoro na wschodzie, następnie, zamykając sieć obserwacji, powróciłem do Bukoby… 1 kwietnia 1909 roku z Gondokoro rozpoczął podróż powrotną do Chartumu i dalej statkiem, Nilem do Europy.

Co istotne, w sprawozdaniach z podróży J. Czekanowski opisując rejon swoich badań określa jego wielkość godzinami marszu z karawaną, potrzebnymi na jego pokonanie: Jak zwykle pedantyczny przedstawia to tak:

Długość poszczególnych odcinków podróży była następująca:
 

Od Bukoby do Fort Portal

Od 15.VI.1907 do 7.I,1908

285 godzin drogi

Z fort portal do Irumu

od 25.I. do 23.III.1908

260 godzin drogi

Z Irumu przez Uelle, Bukobe do Gondokoro

od 1.IV.1908 do 31.III.1909

783 godzin drogi 2

 

 

1 W swoich wspomnieniach J. Czekanowski pisze, że większość uczestników, po jakimś czasie, z niecierpliwością czekała swego powrotu do Niemiec.

2 Op.cit., 1958, s.56

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.