Polskie poznawanie świata

Ciałowicz Krzysztof M.

Ciałowicz Krzysztof M.

Prof. dr hab. Krzysztof M. Ciałowicz – archeolog, dyrektor Instytutu Archeologii UJ. Na tymże uniwersytecie uzyskał tytuł zawodowy (1977) oraz oba stopnie naukowe (1985, 1994). W 2002 r. otrzymał tytuł naukowy, a w 2012 r. stanowisko profesora zwyczajnego.

 

Zajmuje się archeologią i sztuką starożytnego Egiptu oraz Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem okresów formowania pierwszych cywilizacji. Najważniejszy nurt jego badawczych zainteresowań wiąże się z kształtowaniem i powstaniem państwa egipskiego, z początkami monarchii, religii i sztuki na tym obszarze. Interesują go również relacje starożytnego Egiptu z krajami ościennymi. Od wielu lat prowadzi badania nad kulturami Delty Nilu w okresach predynastycznym i wczesnodynastycznym (kultura dolnoegipska i kultura Nagada). Od 1998 r. jest kierownikiem krakowskiej części ekspedycji na stanowisku z okresu formowania się państwa egipskiego w Tell el-Farcha (wschodnia Delta Nilu). W Egipcie uczestniczył również w pracach wykopaliskowych w Qasr el-Sagha (1985-1988). Brał również udział w wykopaliskach na stanowisku Kadero w Sudanie (1989-1993). Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych (w tym 6 książek), kierował 7 projektami badawczymi. Za swoje największe osiągnięcie naukowe uważa rezultaty wykopalisk w Tell el-Farcha, zmieniające zupełnie dotychczasowe poglądy na temat powstania państwa egipskiego i jego rozwoju społeczno-kulturowego w IV tysiącleciu p.n.e.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.