Polskie poznawanie świata

Kowalska-Lewicka Anna

Kowalska-Lewicka Anna

dr Anna Kowalska-Lewicka, etnolog, ur. w 1920 r. w Krakowie, zmarła tamże w 2009 r., studiowała filozofię i romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie okupacji słuchała tajnych wykładów na UJ z archeologii, etnografii i historii sztuki.


Początkowo zainteresowała ją archeologia, ale to etnografii poświęciła się z dużym zaangażowaniem i zamiłowaniem, uzyskując pod kierunkiem prof. Kazimierza Moszyńskiego stopień doktora w 1950 r. Zawodowo związana z ośrodkami Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Łodzi a także członkini i prezes (1982-1989) Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W latach 1967-1968 prowadziła badania terenowe w Senegalu, Gambii i Mauretanii. Zgromadziła wówczas sporo materiałów do kultury tzw. pół-nomadów i wielkich nomadów Mauretanii oraz Fulbe znad rzeki Senegal czego rezultatem jest publikacja „Mauretanie” (1976). Ponadto dwukrotnie przebywała w Algierii (1978 i 1985), zajmując się społecznością Ibadytów z Beni Isguen. Mając dostęp do domów prywatnych, wówczas zamkniętych przed przybyszami z zewnątrz, zgromadziła interesujący materiał na temat tej hermetycznej społeczności.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.