Polskie poznawanie świata

Szczygieł Bogdan

Szczygieł Bogdan

dr Bogdan Szczygieł, lekarz, pisarz, podróżnik, muzealnik, ur. w 1928 r. w Olkuszu, zm. tamże w 1986 r., aktywny działacz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Afrykańskiej.

 

W 1960 r. ukończył medycynę na Śląskiej Akademii Medycznej. Szczególne miejsce w jego życiu zajęła Afryka. Po raz pierwszy zetknął się z nią w 1964 r., kiedy to wyjechał jako ochotnik Międzynarodowej Służby Cywilnej do Algierii. Od 1966 do 1977 r. kierował oddziałem radiologicznym szpitala w Niamey, stolicy Nigru. Podczas pobytu był wykładowcą wydziału lekarskiego tamtejszego uniwersytetu oraz doradcą prezydenta Nigru do spraw ochrony zdrowia. Równocześnie studiował afrykańską historię, kulturę i sztukę, co zaowocowało napisaniem wielu książek poświęconych Afryce. W latach 1979-1980 r. udał się po raz kolejny do Afryki, kierując delegowaną przez polskie Ministerstwo Kultury i Sztuki wyprawą dokumentacyjną „Afryka 1979”, podróżującą od Angoli przez Zair, Kongo, Gabon, Kamerun i Nigerię do Beninu. W trakcie swej pracy zawodowej zgromadził bogate zbiory sztuki afrykańskiej, których większość przekazał rodzinnemu miastu, tworząc w 1971 r. muzeum. Obecnie kolekcja ta funkcjonuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu pod nazwą „Muzeum Afrykanistyczne im. dr. B. Szczygła”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.