Polskie poznawanie świata

Geografia terenów badawczych

Zobacz także K. Tomczek - towarzysz podróży

Geografia terenów badawczych

Afryka południowo – zachodnia zajmuje mniej więcej obszar obecnej Namibii (aż do 1968 obszary Namibii funkcjonowały pod nazwą Afryki Południowo-Zachodniej), zazębiając się na południu, poprzez kotlinę rzeki Oranje z RPA a od zachodu, poprzez Pustynię Kalahari, przechodząc w tereny Botswany.


Ten zróżnicowany geograficznie, klimatycznie, przyrodniczo i kulturowo historyczny obszar o nietypowych, niesymetrycznych konturach na mapie Afryki, zajmuje ponad 835 tysięcy km2. Zasadniczą część tak rozległego terenu zajmują jednak pustynie (Namib i Kalahari) oraz tereny górskie i wyżynne (płaskowyże). Jedne i drugie cechuje suchy i niegościnny klimat z małą ilością opadów, praktycznie uniemożliwiający rozwój rolnictwa – poza hodowlą. Z zasadniczą większością obszaru Namibii kontrastuje tzw. Cypel Capriviego (Caprivi), czyli długi i wąski pas terenu, który ciągnie się równoleżnikowo wciśnięty pomiędzy Angolę i Zambię od północy i Botswanę od południa. Tworzą go w większości rozlewiska i bagna Okavango oraz podmokła sawanna wzdłuż brzegów Limpomo. Tak zróżnicowane i trudne warunki geograficzne, uczyniły z tego regionu Afryki obszar o jednym z najniższej liczbie ludności, zarówno rdzennej (autochtonicznej), jak i osiedlonej wskutek późniejszych podbojów i podziałów kolonialnych.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.