Polskie poznawanie świata

Fotografie

Zobacz także K. Tomczek - towarzysz podróży

Fotografie

Fotografie ilustrujące pobyt i badania prof. Romana Stopy zostały wykonane i zakupione przez niego w okresie od marca do września 1935 roku w różnych miejscach ówczesnej Afryki Południowo - Zachodniej.


Ukazują one typy etniczne tego regionu, w tym głównie Herero, Koin-Koin (Hotentotów), Sanów (Buszmenów) a także białych farmerów – osadników. Niewątpliwie najciekawszymi spośród tego zbioru liczącego niespełna 30 fotografii i pocztówek (dokładna ilość, nie budząca wątpliwości co do pochodzenia i ofiarodawcy, na podstawie zachowanej dokumentacji jest trudna do jednoznacznego oszacowania) jest kilka fotografii ukazujących Sanów. Zostały one wykonane przez samego Romana Stopę lub towarzyszącą mu osobę, podczas badań terenowych na pograniczu obecnej Namibii i Botswany, czyli w lipcu lub sierpniu 1935 roku. Wówczas to, docierając w kierunku płn.-wsch. aż do Jeziora Ngami (Ngumi) i rozlewisk Delty Okavango na terenach obecnej Botswany, Roman Stopa prowadził badania językoznawcze wśród Buszmenów pozostających jeszcze we względnej izolacji od kontaktów z białymi osadnikami. Spotkania te były dla wybitnego językoznawcy nieocenionym źródłem do badań porównawczych nad zmianami zachodzącymi w językach ludów Kojsan. Fotografie wykonane i pozyskane w tym okresie, choć stanowiły zaledwie dodatek do głównego nurtu zainteresowań badawczych prof. Stopy, z perspektywy dnia dzisiejszego, są unikalnym dokumentem ukazującym moment „spotkania w terenie” badacza i przedstawicieli badanej kultury. Jednocześnie, wnikliwa analiza zachowanego materiału fotograficznego, pozwala na rozpoznanie poszczególnych elementów stroju i ozdób, sposobu ich noszenia i wykorzystywania przez samych Sanów. Co więcej, nie można wykluczyć, że na zachowanych zdjęciach znalazły się niektóre z obiektów pozyskanych przez prof. Stopę, które obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.