Polskie poznawanie świata

Czas badań

Zobacz także Roman Stopa - wybrane obiekty

Czas badań

Faktem jest, że II połowa XIX wieku „żyła Afryką”. W ówczesnej prasie, także polskiej, pojawia się wiele artykułów na temat tego kontynentu głównie za sprawą „dokonań” wspomnianego H. M. Stanleya. Tenże podróżnik (wtedy dziennikarz) w wieku 30 lat został wysłana z „ekspedycją ratunkową” na poszukiwania D. Livingstone’a przez czasopismo „The New York Harald”.


Jej przebieg był dokładnie relacjonowany w ówczesnej prasie a następnie ukazany w książkach tłumaczonych na różne języki (także polski). Kolejna wyprawa w roku 1874 oraz zaangażowanie się tego podróżnika w „konsultacje” z królem Belgii Leopoldem II nad utworzeniem „Wolnego Państwa Kongo” ugruntowały zainteresowanie Afryką w mediach. Prezentowana w bałamutnych przekazach, przez króla Leopolda II, wizja niesienia misji „cywilizacyjnej” wśród ludów Afryki nijak się miała do rzeczywistości. Metody Leopolda II w Kongo, gdzie doprowadzono do holokaustu poważnej części rodzimej ludności - po ich odkryciu, rzuciły w następnych latach cień na działalność innych administracji kolonialnych w Afryce. Rozpaliły jednak wcześniej wyobraźnię wielu osób pragnących zaangażować się w tę cywilizacyjną misję. Kongokonferenz zwołana w 1884 roku przez Bismarcka na wniosek właśnie króla Leopolda II była li tylko formalnym potwierdzeniem istniejącego stanu zaangażowania się państw europejskich w Afryce i częściowym podziałem tych jeszcze nielicznych „niczyich” terenów pomiędzy zainteresowanych jej uczestników. Widać wyraźnie, że pomysł „Pierwszej Polskiej Wyprawy do Afryki” był spóźniony o co najmniej kilka lat. A kilkuosobowa wyprawa małym szkunerem, przez obywateli nieistniejącego państwa, nie była równoprawnym partnerem dla uczestników Konferencji.1

 

 

1 W niektórych opracowaniach pisemnych z tej epoki S. Rogozińskie określany był jako „rosyjski oficer”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.