Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Wprowadzenie

Można śmiało założyć, że pierwsze opisy podróży zaczęły powstawać wkrótce po powstaniu pisma, które na terenie Środkowego Wschodu zostało wynalezione w 4 tysiącleciu przed naszą erą.

 

Niewiele jednak zachowało się do dziś zapisków na glinianych tabliczkach, by móc coś więcej dziś o nich powiedzieć. Do najstarszych zachowanych opisów z epoki starożytności należą dzieła greka Skylaxa z położonego w Azji Mniejszej miasta Karyanda, który w 515 roku na polecenie perskiego władcy Dariusza zbadał bieg rzeki Indus oraz wubrzeża Oceanu Indyjskiego. Przebieg tej wyprawy Skylaks opisał w Periplus tes thalasses tes ojkumenes Europes kaj Asias kaj Libyes (Opłynięcie morza dookoła Europy, Azji i Libii). Z kolei Kartagińczyk Hanno, zwany Nawigatorem opisał swą podróż do wzdłuż wybrzeży zachodniej Afryki. Jej opis, sporządzony na glinianych tabliczkach i przechowywany w kartaginskiej światyni Ba'ala Hammona zachował się dzięki greckiemu tłumaczeniu. Pełen tytuł przekładu to "Podróż Hanno, dowódcy kartagińskiego, wokół wybrzeży Libii poza Słupami Heraklesa, złożona w świątyni Chronosa". Najbardziej znane jednak dziś opisy świata starożytnego, sporządzone na podstawie własnych przeżyć, zawarte są w „Dziejach” greckiego historyka, Herodota.
 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.