Dygasiński Adolf

Publicysta i pisarz, żyjący w latach 1839 -1902, przedstawiciel naturalizmu w literaturze polskiej. W latach 1890 – 1891, jako wysłannik „Kuriera Warszawskiego”, odbył podróż do Brazylii, odwiedzając miejsca, gdzie osiedlali się polscy emigranci.

 

Jej wynikiem jest cykl „Listy z Brazylii”, w których krytycznie wypowiada się na temat losów Polaków w tym kraju. Odwiedził on przede wszystkim stan Santa Catarina, gdzie trafiała większość wychodźców. Dygasiński krytykował fatalną sytuacje bytową emigrantów po wylądowaniu, gdzie długi czas musieli spędzać w tzw. barakach emigracyjnych, przewlekły proces obdzielania ich ziemią oraz pogardliwy stosunek władz brazylijskich do Polaków. Sytuację Polaków Dygasiński nazwał wręcz „piekłem brazylijskim”, w którym grozi im wręcz popadnięcie w faktyczną niewolę u miejscowych plantatorów. Publikacje Dygasińskiego zapoczątkowały akcję na łamach prasy, która miała zniechęcić do emigracji na południową półkulę.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.