Polskie poznawanie świata

Piotrowski Rufin i Tokarzewski Szymon

Piotrowski Rufin i Tokarzewski Szymon

Zesłańcy polscy na Syberię, autorzy bardzo poczytnych w swoim czasie relacji z podróży i zesłań.

 

Rufin Piotrowski (1806-18720, powstaniec listopadowy , został zesłany w okolice Omska, skąd udało mu się uciec do Archangielska, skąd przez Rygę przedostał się do Francji. Owocem literackim jego zesłania są trzytomowe „Pamiętniki z pobytu na Syberyi” wydane po raz pierwszy w roku 1860, wielokrotnie wznawiane i tłumaczone na angielski, francuski, niemiecki, holenderski i szwedzki.

Szymon Tokarzewski ( 1823 – 1890), uczestnik konspiracji ks. Ściegiennego. Dwukrotnie zsyłany na Syberię, spędził na wędrówkach po niej, od Uralu aż po Błagowieszczeńsk, łącznie 37 lat. Ostatecznie zwolniony w 1883 roku w wyniku amnestii Aleksandra III. Pod koniec życia spisał swe wspomnienia, które zostały wydane już po jego śmierci, w dziewięciu tomach: „Siedem lat katorgi” , „Ciernistym szlakiem” , „Pośród cywilnie umarłych”, „Katorżnicy”, „W roku 1863” , „Na tułactwie” , „Zbieg” , „W ucieczce” „Bez paszportu”.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.