Polskie poznawanie świata

Antonio Pigafetta

Galeria

Antonio Pigafetta

Pomiar prędkości dokonywany za pomocą logu był podstawą do ustalenia prędkości statku i czasu w jakim przebyto określoną odległość i czasu jaki jeszcze został do przepłynięcia.


Pierwsze praktyczne zastosowanie logu do celów umożliwiających ustalenie szybkości statku miało miejsce w wyprawie Krzysztofa Kolumba, a w następnych kolejnych wyprawach log był już stałym przyrządem pomiarowym wykorzystywanym w nawigacji. Obszerny opis rejsu, odkryć a także pomiarów wykonywanych  logiem znajdziemy  w dzienniku podróży Antonio Pigafetty, urodzony w 1480 w Vicenzy, jest zagadkową postacią o której do 1518 roku nic nie wiadomo. W tymże roku pojawia się informacja o pobycie Pigafetty na dworze króla Hiszpanii Karola I. Na wieść o przygotowywanej wyprawie Magellana na Moluki, udał się do króla aby uzyskać zgodę na udział w podróży. Uzyskawszy zgodę Karola I na udział w wyprawie zaokrętował się na statek admiralski jako gość. Z racji tego że nie wchodził w skład załogi nie miał stałych obowiązków mógł prowadzić dziennik podróży w którym opisywał to co działo się na pokładzie, opisał pracę załogi, prowadził pomiary nawigacyjne za pomocą logu, laski Jakuba, czy astrolabium. W dzienniku znalazły się także opisy ludzi, ubiorów i wierzeń napotykanych ludów. Długotrwały rejs owocował także w kilka buntów załogi, których opisy również znalazły się w relacji Pigafetty. Drobiazgowe opisy, szczegółowe relacje z pobytu w nowo odkrywanych miejscach sprawiły, że już po powrocie w 1524 roku pojawiło się pierwsze wydanie dziennika. Oryginalne pierwsze wydanie zawiera nie tylko opis podróży, ale także traktat o sferach niebieskich, wykonane własnoręcznie przez Pigafettę, mapy wybrzeży Brazylii, Patagonii, Cebu i Moluków. Dołączony został także słownik niektórych słów używanych przez Indian.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.