Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Wprowadzenie

Budowa Kopca imienia marszałka Józefa Piłsudskiego na Sowińcu - członkowie delegacji Ligi Morskiej i Kolonialnej podczas prezentacji sztandarów.

Aktywność Ligi Morskiej i Kolonialnej koncentrowała się w trzech podstawowych zakresach tematycznych: problematyce morskiej, działaniach na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej oraz zagadnieniach emigracyjno - kolonialnych.


Towarzyszyła im szeroka akcja promocyjna, uwzględniająca odczyty, szkolenia, publikacje, imprezy masowe (m. in. Dni Morza, Dni Morza i Kolonii), zbiórki społeczne na cele morskie i kolonialne, akcje stypendialne itd. Liga wykorzystywała w sowich działaniach radio oraz techniki filmowe. Organizowała wystawy dotyczące spraw morskich i emigracyjno-kolonialnych. Prowadziła ponadto badania naukowe i podjęła próby stworzenia własnej instytucji naukowo-badawczej – Instytutu Naukowego LMiK. W jego skład wchodziła Biblioteka LMiK, licząca w 1939 roku 16 000  tomów i kilkaset tytułów czasopism. Jej zbiory przetrwały wojnę, ale uległy rozproszeniu po roku 1949. Liga prowadziła także działania na rzecz tworzenia i wspomagania ośrodków szkolenia kadr z zakresu spraw morskich i kolonialnych. Dofinansowywała istniejące ośrodki i tworzyła odnośne fundusze stypendialne.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.