Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Wprowadzenie

Manifestacja członków Ligi Morskiej i Kolonialnej na rzecz uzyskania przez Polskę kolonii, Poznań 9 lipca 1938 r.

W roku 1918 powstało Stowarzyszenie Pracowników na polu Żeglugi Bandera Polska. Dzięki jego działaniom już 11 listopada zlikwidowano placówki niemieckich urzędów dróg wodnych i obsadzono je polskimi marynarzami i pracownikami żeglugi wiślanej.


Członkowie stowarzyszenia działali w komisji opracowującej projekt organizacji Ministerstwa do spraw Wodnych Państwa Polskiego.  W maju 1919 ukazał się pierwszy numer czasopisma „Bandera Polska”.

W maju 1919 stowarzyszenie przyjęło nazwę Liga Żeglugi Polskiej i dostosowała program do możliwości wynikających z faktu posiadania przez Polskę wybrzeża morskiego.  Celem stowarzyszenia stało się upowszechnienie informacji  z zakresu gospodarki wodnej;  historii polskich działań nad Bałtykiem; marynarki wojennej itd. Włączyło się w działania związane z budową portu w Gdyni.

W roku 1924 Walne Zebranie Ligi zmieniło nazwę stowarzyszenia na Liga Morska i Rzeczna i odnowiło program, uznając za priorytetowe zadania: działania na rzecz rozwoju dróg wodnych i portów; działania na rzecz żeglugi oraz wspomaganie idei tworzenia morskich sił zbrojnych. Objęto także żywym zainteresowaniem Polaków mieszkających zagranicą. W listopadzie 1924 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma „Morze”, ukazującego się nieprzerwanie do 1939 roku i reaktywowanego po wojnie. Stowarzyszenie nawoływało do zagospodarowania polskiego wybrzeża oraz reagowało na niepokojące zjawiska w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-gdańskich.

Stowarzyszenie w roku 1927 posiadało 72 Oddziały. Zmieniał się też jego profil. W roku 1928 I Walny Zjazd Delegatów LMiR włączył do programu stowarzyszenia idee pozyskania dla Polski kolonii lub terenów dla „nieskrępowanej ekspansji narodu polskiego” (Statut LMiR w: Morze w życiu Polski, Warszawa 1930). Tym samym wprowadzono do działalności stowarzyszenia problematykę emigracyjno-kolonialną.

W roku 1930 III walny Zjazd Delegatów wprowadził dalsze zmiany w statucie i zmienił nazwę stowarzyszenia na Liga Morska i Kolonialna.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.