Polskie poznawanie świata

Giżycki Kamil

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Giżycki Kamil


Giżycki Kamil (ur. 1893, zm. 1968). Technolog, podróżnik, literat. Studia w Monachium. W 1914 roku dostał się do niewoli  i został wywieziony na Syberię. Walczył w oddziałach kontrrewolucyjnych. Do roku 1924 podróżował po Azji Południowo-Wschodniej.


Po powrocie osiadł we Lwowie. Autor noweli podróżniczych drukowanych we lwowskim „Słowie Polskim”. Popularyzował etnografię współpracując z radiem. W latach 1925-26 – uczestnik wyprawy Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego do Afryki Zachodniej. W latach 1927-1929- pracownik Konsulatu Polskiego w Marsylii. Od roku 1934 w Liberii- współwłaściciel plantacji „Wężowa Góra”. W kraju od lutego 1939 roku. Uczestnik Ruchu Oporu, uczestnik Powstania Warszawskiego. Po wojnie zamieszkał we Wrocławiu. Autor licznych opowiadań i powieści o tematyce podróżniczej.


Wybrane publikacje:

- K. Giżycki, Hebanowa miłość i inne opowiadania afrykańskie, Wrocław 1960;

- K. Giżycki, Baśnie murzyńskie. Wielkie czyny szympansa Bajbuna Mądrego, nadwornego doradcy króla jegomości, Lwa Samby Mocnego, Warszawa 1949;

- K. Giżycki, Polowania egzotyczne, Wrocław 1977

- K. Giżycki, W pogoni za Mwe, Warszawa 1966.

- K. Giżycki, Wężowa Góra – Opowieści z puszczy liberyjskiej, Wrocław 1958.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.