Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Wprowadzenie

Bal Ligi Morskiej i Kolonialnej w Katowicach, 1 lutego 1936 r.

Liga Morska i Kolonialna była stowarzyszeniem masowym, które z biegiem lat zmieniało i poszerzało zakresy swoich zainteresowań. Dlatego pośród twórców i działaczy stowarzyszenia znaleźć można najprzeróżniejsze grupy ludzi.


Byli wśród nich przedstawiciele sfer rządowych, pracownicy ministerstw, posłowie, senatorowie, a także wieloletni działacze emigracyjni i polonijni, podróżnicy, literaci i dziennikarze,  przedstawiciele nauki o rozmaitych specjalnościach (od antropologii fizycznej i botaniki  po  nauki społeczne, historyczne, geograficzne i kulturowe). Działaczami LMiK byli też ludzie zafascynowani morzem i miłośnicy sportów wodnych, zwolennicy idei kolonialnych, ideolodzy Polski mocarstwowej, ale także organizatorzy wycieczek morskich i zamorskich, młodzież szkolna, nauczyciele, harcerze. Całe rzesze anonimowych ludzi, których zaangażowanie, zainteresowania i przekonania pozwoliły na rozwój stowarzyszenia.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.