Polskie poznawanie świata

Zaruski Mariusz

Zobacz także Liga morska i kolonialna

Zaruski Mariusz


Zaruski Mariusz (ur. 1867, zm. 1941). Pionier polskiego żeglarstwa. Czołowa postać historii wychowania młodzieży. Wychowawca i propagator idei z zakresu spraw morskich. Taternik. Twórca Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Generał Brygady WP.


Ukończył studia w Odessie. Podróżował na Bliski i Daleki Wschód, na Syberię i do Afryki Północnej. W 1894 zesłany za działalność patriotyczną  do Archangielska, gdzie skończył Szkołę Morską. Pływał po morzach arktycznych. Od 1901 w Krakowie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1907 roku w Zakopanym. Członek Związku Strzeleckiego (1912-1914). Żołnierz Legionów. Dowódca I Pułku Ułanów. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i walk o Wilno. Odznaczony Virtuti Militari V klasy i pięciokrotnie Krzyżem Walecznych. Generał Brygady i adiutant prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W stanie spoczynku od roku 1926. Propagator idei morskich i żeglarskich. Współorganizator i pierwszy komandor Yacht Klubu Polska. Współzałożyciel Ligi Morskiej i Rzecznej. Współtwórca Komitetu Floty Narodowej, który umożliwił zakup żaglowca szkoleniowego „Dar Pomorza”. Projektodawca Inspektoratu Wychowania Morskiego Młodzieży. Związany z ruchem harcerskim. Kapitan szkunera szkoleniowego „Zawisza Czarny”. Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, integrator ruchu żeglarstwa, zwolennik idei masowego żeglarstwa morskiego. Aresztowany w roku 1939 przez NKWD. Zmarł w więzieniu w 1941 roku. Autor podręczników żeglarstwa, licznych wierszy i opowiadań o tematyce tatrzańskiej i  żeglarskiej.


Wybrane publikacje:

- M. Zaruski, Współczesna żegluga morska i słownik żeglarski, Warszawa 1920.

- M. Zaruski, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Warszawa 1922.

- M. Zaruski, Nawigacja. Krótki podręcznik do użytku na jachtach morskich, Warszawa 1932.

- M. Zaruski, Prawa i obowiązki kapitanów i sterników jachtowych. Regulamin służby na jachtach. Alarmy. Warszawa 1933.

- M. Zaruski, Na skrzydłach jachtów, Lwów- Warszawa 1933.

- M. Zaruski, Z harcerzami na „Zawiszy Czarnym”, Lwów-Warszawa 1937.

- M. Zaruski, Sonety morskie, Gdańsk 1977.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.