Polskie poznawanie świata

Biogram

Biogram

Andrzej Wawrzyniak, Foto: E. Helbert/MAiP

Andrzej Wawrzyniak (ur. 3 grudnia 1931 r. w Warszawie) – marynarz, dyplomata, kolekcjoner, twórca Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.

Lata młodzieńcze Andrzej Wawrzyniak spędził w Gdyni, gdzie jego ojciec był budowniczym nowego portu. Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej wrócił wraz z matką do Warszawy. Podczas okupacji między 1942 i 1943 r. działał aktywnie w podziemnych strukturach Harcerstwa Polskiego, za co został odznaczony Krzyżem Kombatanckim. Po wyzwoleniu Gdańska powrócił nad morze. W 1947 roku wstąpił do Szkoły Jungów, pływał na „Darze Pomorza”. Był marynarzem, a następnie oficerem, na statkach Polskiej Marynarki Handlowej. Od roku 1951 łączył pracę ze studiami na Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie. W 1956 roku został skierowany do pracy w Delegacji Polskiej do Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie. Od tej pory związał się jednoznacznie ze służbą dyplomatyczną w krajach azjatyckich. W 1973 roku osiągnął rangę ministra pełnomocnego.

Swoją profesjonalną działalność kolekcjonerską rozpoczął podczas pobytu na placówce w Indonezji w latach 60. Początkowo interesowała go przede wszystkim biała broń, szybko jednak zainteresowanie to rozszerzyło się na maski, tkaniny, lalki teatralne, rzeźby, malarstwo, instrumenty muzyczne, a także sztukę współczesną. Nawiązał przyjaźnie z wieloma wybitnymi artystami indonezyjskimi tego czasu. Przez Indonezyjczyków jest powszechnie uważany za stałego ambasadora ich kultury w Polsce, a jego działalność często budzi zainteresowanie tamtejszych mediów.

Po powrocie do kraju na początku lat 70. zbiory Andrzeja Wawrzyniaka liczyły blisko 4 tysiące obiektów. 22 lutego 1973 roku doszło do przekazania kolekcji w darze na rzecz Państwa Polskiego. Powstało Muzeum Archipelagu Nusantary a 1 stycznia 1976 roku oficjalnie powołano do życia Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie jako niezależną instytucję. Wraz z założeniem Muzeum dyrektor Wawrzyniak nie porzucił służby dyplomatycznej, odwiedził też wielokrotnie niemal wszystkie kraje Azji i Oceanii. Muzeum przez ponad 40 lat działalności zorganizowało ponad tysiąc wystaw czasowych jak też niezliczoną ilość spotkań, wykładów, pokazów filmowych i koncertów. Od 2014 roku funkcjonuje w nowej przestrzeni przy ulicy Solec w Warszawie.

Za zasługi dla rozwoju stosunków pomiędzy Polską a rejonem Azji i Pacyfiku oraz działalność kulturalną Andrzej Wawrzyniak został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami polskimi, m.in. Krzyżem Kawalerskim (1967), Oficerskim (1985), Komandorskim (1995), Komandorskim z Gwiazdą (2003) Orderu Polonia Restituta i innymi. Odznaczenia i wyróżnienia przyznawały mu rządy Indonezji, Wietnamu, Mongolii, Afganistanu i Laosu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.