Polskie poznawanie świata

Marynarz

Marynarz

Andrzej Wawrzyniak na pokładzie „Pułaskiego”, 1950 r., Foto: Archiwum Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

„Najpierw była na morzach przygoda.
Żaglowce, parowce, wiatr…
Dookoła ogromna woda,
A za wodą wielki świat…”

„Osiemdziesiątka”
(rymowany wawrzynek ku czci)
Jerzy Chociłowski
 

Andrzej Wawrzyniak został wychowany w kulcie morza. Po wojnie wyjechał z Warszawy i skierował się na wybrzeże gdzie w 1947 roku rozpoczął naukę w Szkole Jungów. Odbywał rejsy szkoleniowe na żaglowcu „Dar Pomorza” z numerem okrętowym 80. Na początku kariery marynarskiej był zaokrętowany na statkach „Lublin” i „Puck”, a następnie awansował na stopień oficera Polskiej Marynarki Handlowej:

„W zasadzie złapałem Pana Boga za nogi bo byłem na statku oficerem, to były i duże pieniądze, możliwość zwiedzania świata i w zasadzie wszystko o czym mógł młody człowiek zamarzyć...”1

W 1950 roku na pokładzie statku „Pułaski” po raz pierwszy dotarł do Azji. Symboliczne dotknięcie stopą chińskiego lądu i zaczerpnięcie w płuca azjatyckiego powietrza - jak sam wspomina - nadaje nowy kierunek jego życiu. Pierwsze „egzotyczne” pamiątki z tego wyjazdu, nie przedstawiały wartości kolekcjonerskiej, ale były już świadectwem początkowej fascynacji sztuką i kulturą Azji, która przerodziła się w dzieło jego życia.

W 1956 roku zawiesza swoją karierę marynarską i poświęca się służbie dyplomatycznej w krajach azjatyckich. Jednak zarówno jako dyplomata a następnie dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku nie zapominał o swojej miłości do morza. Statki stały się środkiem do odbywania wielu podróży eksploracyjnych na Daleki Wschód. Wartym odnotowania jest fakt wyprawy morskiej na wyspy Pacyfiku w 1985 roku. Jak donosi Polska Agencja Prasowa wiosną tamtego roku „(...) w trakcie pobytu na Tahiti, Nowej Kaledonii, na Wyspach Salomona oraz w Vanuatu, kustosz A. Wawrzyniak nawiązał bezpośrednie kontakty z tamtejszymi muzeami i innymi placówkami naukowymi, przekazując im przygotowane przez Muzeum Azji i Pacyfiku wystawy pt. Orient w plakacie polskim (...). W wyniku tej podróży warszawskie muzeum wzbogaci się o liczne i cenne eksponaty z rejonu Polinezji i Melanezji”.2

 

1 Film

2 Niekrasz Z. Lech, 1998, Azja i Pacyfik nad Wisłą, Warszawa, str. 19

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.