Polskie poznawanie świata

Odkrycia

Odkrycia


1887 r. - odkrycie skarbu z pochówku księżniczki scytyjskiej z Wielkiego Kurhanu Ryżanowskiego na Ukrainie, co było następstwem rozkopania przez Hryncewicza w 1884 roku największego kurhanu. Jego skarby odsłoniły się dopiero w 1887 roku po roztopach i gdy okoliczni chłopi zaczęli znajdować pojedyncze cenne przedmioty. Hryncewicz zabezpieczył kurhan i przy pomocy wezwanego z kraju archeologa wezwanego z kraju Gotfryda Ossowskiego wydobywa go i daruje krakowskiej Akademii Umiejętności (obecnie w zbiorach Muzeum Archeologicznego w Krakowie).


1889 r. J. Talko-Hryncewicz odkrył, że „przenosicielami” dżumy w różnych miejscowościach Mongolii są gryzonie - tarbagany, czyli bobaki zwane „świszczami” i przyczynił się do zapobieżenia rozprzestrzeniania się tej epidemii, której ogniska pojawiły się również w stolicy Mongolii – Urdze:

W listopadzie 1899 r. na mocy rozporządzenia jenerał-gubernatora kraju przyamurskiego zostałem wysłany za granicę Rosyi do Urgi, stolicy Mongolii, odległej od Troickosawska o 420 km drogi kołowej, dla zbadania grasującej tam choroby bezwarunkowo śmiertelnej, która miała zabrać niemało ofiar. epidemia ta, jak się okazało, wybrała sobie początkowo siedlisko w miejscowości odległej od Urgi od 450-500 km drogi kołowej na północo-zachód i tyleż na południo-zachód od Troickosawska, w Choszunie (majętność) Michan-Guna na pograniczu księstwa Tuszetu-Chana. (JTH, Przyczynek.., 6).

Na mocy sprawozdania złożonego przyamurskiemu jenerał-gunernatorowi o epidemii dżumy w rozmaitych miejscowościach Mongolii, którą przypisywałem bobakom (po mongol. ‘tarbagan”), zabroniony został ku wielkiej rozpaczy handlujących wywóz skórek tego zwierzęcia i wełny do Rosyi, co trwało lat parę. Niejednokrotnie wykazywałem konieczność założenia stałej stacji bakteriologicznej w centrum Mongolii w Urdze, pod kierunkiem bakteriologa, co ułatwiłoby wielce tak zbadanie zarazka, jak i walkę w przyszłości z chorobą, (JTH, Przyczynek.., 6).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.