Polskie poznawanie świata

Obszar badań

Obszar badań

Schematyczna mapa eksploracji Jawy przez Mariana Raciborskiego w l. 1896-1900 Źródło: Mapa terenów eksploracji Jawy przez Mariana Raciborskiego wykonana na podst. mapki w sali Krakowskiego Ogrodu Botanicznego poświę

Marian Raciborski swoje badania na Jawie rozpoczął od słynnego Ogrodu Botanicznego w Buitenzorgu (obecny Bogor) w zachodniej Jawie, stopniowo rozszerzając swoje badania na Jawę centralną i wschodnią. Organizował również wyprawy na pobliską Sumatrę i na  Kalimantan (indonezyjską część Borneo).

Do swojego miejsca przeznaczenia wypłynął statkiem z Genui w listopadzie 1896 roku, docierając do Sumatry i Jawy w grudniu. Urzeczony miejscem z zapałem realizował zadania obowiązkowe, zajmując się również kolekcjonowaniem zbiorów botanicznych. Przez cały czas pobytu na Jawie dużo podróżował.

Miejsca badań Mariana Raciborskiego:

- od grudnia 1896 do maja 1897 zajmował się opracowywaniem paproci Jawy zachodniej w Ogrodzie Botanicznym w Buitenzorgu (obecny Bogor),

- do października 1898 roku zostaje zatrudniony w Stacji Badawczej Trzciny cukrowej w Kagok koło Tegalu (Tegal), gdzie prowadzi badania nad fizjologią i patologią trzciny cukrowej, a następnie w sztabie Stacji Badawczej Tytoniu Vorstenlanden’ Tobacco w Klaten  na centralnej Jawie; półtoraroczny pobyt w Kagok (Kagog) zaowocował pionierskimi badaniami nad pasożytniczymi grzybami Jawy, które doprowadziły do odkrycia wielu nowych gatunków; tym nowym gatunkom Raciborski nadawał „polskie” nazwy, zaczerpnięte z utworów Mickiewicza, Słowackiego, jak  Balladyna, Alina, Beniowski, Goplana, Kordian, Skierka, Lelum czy Irydion.

- 1899 – odwiedził Jawę zachodnią ponownie, wspiął się razem z J. Smithem na szczyt G. Salak 28. listopada), a w sierpniu 1900 roku powraca do kraju, zwiedzając w drodze powrotnej ogrody botaniczne w Penang i na Cejlonie (Sri Lanka).

Miejsca badań i pozyskiwania przez Raciborskiego kolekcji botanicznych, a także etnograficznych były liczne, najpierw w Jawie zachodniej, m.in. Bandung, Telagabodas (siarczane jezioro), Depok, Tjibodas – oddział leśny ogrodu botanicznego w Buitenzorgu, Tjigambong, stoki wulkanów Gunung Salak, Gedeh, Pangrango, Tjapoes, a następnie na centralnej: Kagok (Kagog), Tegal, Cirebon, Klaten, Djokja (Yogya), Solo (Surakarta) i Malang, Kota Batu w Jawie wschodniej oraz na Nusa Kambongan u wybrzeży Jawy południowej, a także wspiął się na  wulkan Krakatau (razem z Penzingiem).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.