Polskie poznawanie świata

Biogram

Biogram

Michał Piotr Boym (ur. w 1612 lub 1614 we Lwowie, zm. 22 sierpnia 1659 w Kunagsi) – wybitny polski podróżnik, orientalista, jezuita, misjonarz w Chinach, przyrodnik, kartograf.

Urodził się w rodzinie przybyłej z Węgier wraz ze Stefanem Batorym i osiadłej we Lwowie. Michał Boym wstąpił w 1631 roku do zakonu jezuitów w Krakowie. Przez pierwsze 10 lat przebywał w różnych zakonach w Polsce przygotowując się do pracy misyjnej na Dalekim Wschodzie. Po wyświęceniu na kapłana, Boym poprzez Rzym, gdzie uzyskał błogosławieństwo papieża Urbana VIII, dotarł w 1643 roku do Lizbony. Stąd odpłynął wraz z kilkoma księżmi i klerykami do Makau. Początkowo ucząc się jednocześnie języka chińskiego, wykładał w kolegium jezuickim w Makau.

Później prowadził pracę misyjną na wyspie Hajnan, gdzie opracował swoje głośne dzieło „Atlas Chin”. Następnie udał się do Tonkinu, a w roku 1649 został wysłany na dwór cesarza Yongli, władcy z Południowej dynastii Ming. Tam zaskarbił sobie jego zaufanie i stał się jego posłem w misji do Europy, do której powrócił w 1652 roku wraz z listami do papieża i władców europejskich z prośbami o wsparcie podupadającej dynastii.

Boym odbył wówczas imponującą podróż wpierw docierając do Goa w Indiach, skąd udał się przez cały subkontynent do Persji, Mezopotamii i Turcji aż trafił do Wenecji. Czteroletni pobyt w Europie spędził na intensywnej pracy naukowej i kontaktach z wybitnymi geografami, jak A. Kircherem i J. Riccolim. Napisał m.in. geografię Chin „Brevis Sinarum Imperii Descriptio” oraz pierwszy europejski opis flory Chin „Flora Sinesis”.

W 1656 roku wyruszył z powrotem do Chin. Podróż była nie mniej skomplikowana i trudna niż ta do Europy. Ponownie trafił do Indii, później Birmy, Syjamu (Tajlandia), Tonkinu, gdzie ciężko zachorował. 1659 roku wyruszył do cesarza Yongli w prowincji Kuangsi, jednak po dotarciu na miejsce wkrótce zmarł. Został pochowany w nieznanym miejscu.

Michał Boym pozostawił po sobie bezcenny dorobek naukowy, choć niestety część jego dzieł zaginęła. Pisał prace nie tylko z zakresu geografii i przyrody ale także o Konfucjuszu, matematyce oraz astrologii chińskiej. Napisał również dzieło „Specimen medicinae Sinicae”, w którym opisuje chińską medycynę i akupunkturę. Opisywał także swoje niezwykłe podróże.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.