Polskie poznawanie świata

Prace naukowe i literackie

Prace naukowe i literackie

Jawa, przyroda i sztuka. Uwagi z podróży

Lista publikacji naukowych Siedleckiego obejmuje 121 pozycji, nie licząc artykułów w prasie codziennej.

Znaczące pozycje ściśle naukowe, mające związek z wykształceniem:

- O budowie leukocytów oraz podziale ich jąder u jaszczurów (1895; praca doktorska)

- Beitrage zur Kenntnis der Coccidien (Przyczynki do zanjomości ziarniaków); 1897

- Űber die geschechtliche Vermehrung des Monocystis ascidiae R. Lank (1899, Biuletyn AU, praca habilitacyjna)


Największą jednak sławę przyniosły mu pozycje literackie, zawierające znaczące treści Etnograficzne i poznawcze, a przede wszystkim:

- Jawa, przyroda i sztuka. Uwagi z podróży, wyd. w Krakowie w 1913 roku; uznana została za klejnot polskiej literatury podróżniczej początku XX wieku. Bogato ilustrowana fotografiami i rysunkami autora, licząca prawie 300 stron pozycja, to nie tylko książka podróżnicza, ale swoiste kompendium wiedzy o Jawie, jej kulturze i mieszkańcach. Znajduje się w niej wiele rozdziałów poświęconych mieszkańcom, ich życiu, strojom, a także sztuce Jawy. Siedlecki z uznaniem opisuje zamiłowanie Jawajczyków do teatru, a także do innych form sztuki, jednocześnie ukazując ich bogactwo i różnorodność. Była to także pierwsza publikacja wprowadzająca do polskiego słownictwa nazwę „batik” i dająca pierwszy wyczerpujący opis techniki zdobienia tkanin.

Do innych literackich należą: Opowieści malajskie (1927) czy Na rafach koralowych (1926) zawierają również obserwacje kulturowe o dużym znaczeniu poznawczym.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.