8.11 SZTYLET - kris

pochodzenie: Jawa Środkowa, państwo - Republika Indonezji

datacja: II poł. XIX w.

wymiary: długość całkowita 45 cm

surowiec: metal, drewno, kość

Kris falisty w drewnianej pochwie. Głownia  kształtu  falistego składająca się z 9 fal (luk). Nakładka ganja, z ząbkowaniem grening przy dłuższym końcu, na zgrubieniu gandik, zwanym twarzą krisa. Charakterystyczne elementy: belalai gajah – trąba słonia oraz lambe gajah – usta słonia i broda jangot. Wzór pamor w formie „chmurek” i linii falistych, rękojeść rzeźbiona w kości posiada kształt małpiatki lori – uważanej za ducha opiekuńczego krisa. Pochwa drewniana z górną łódkowatą częścią wrangka typu odświętnego ladrang.

Sposób noszenia tego sztyletu jest określony odpowiednimi przepisami. Nosi się go z tyłu, zatkniętego ukośnie za paskiem tak, by rękojeść skierowana była ku górze, na prawo.

W 2005 r. kris indonezyjski został proklamowany Arcydziełem Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Eksponat został pozyskany w terenie przez Michała Siedleckiego w czasie jego pobytu na Jawie pod koniec XIX w.

Eksponat wypożyczony z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (36 180/MEK).

 

Źródła:

Dokumentacja Muzeum Etnograficznego w Krakowie opracowana przez Eleonorę Tenerowicz. http://www.unesco.org/culture/intangible-heritage/17apa_uk.htm

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.